Ana Dascăl într-o nouă finală la Gyor

adăugat pe28 Iul 2017, 16:31
Ana Dascăl într-o nouă finală la Gyorclick pe imagine pentru a o mări

Vineri, 28 iulie 2017, la Gyor au avut loc, în cadrul Festivalului Olimpic al Tineretului European, alte competiții de înot, cu participarea sportivilor români.

În proba de 200 metri spate, Gabriel Dumitrache a terminat pe locul 20, cu timpul de 2:09:73, în timp ce Victor Iacob a fost pe locul 21, cu 2:09:78. Huszar Ingrida reușit calificarea în finala probei feminine de 200 metri bras, cu timpul de 2:34:80. Din nefericire, ea a fost descalificată pentru o bătaie neregulamentară, în timpul confruntării pentru medalii. Laurențiu Haiducu, 2:04:15 la 200 metri fluture, a fost desemnat prima rezervă pentru finală, clasându-se, cu timpul amintit, pe locul 9.

Ana Dască a înotat, în sesiunea matinală, în preliminariile probei de 200 metri liber, calificându-se pentru finală, cu timpul de 2:05:47. În ultimul act, Ana Dascăl a ocupat locul 7, cu timpul de 2:04:11. Ștafeta feminină de 4X100 metri mixt, a terminat concursul pe locul 18, cu timpul cumulat de 4:24:27. Cvartetulnostru a fost alcătuit din Gabriela Gâdea, Huszar Ingrid, Andreea Drăgoi și Maysa Rațiu.