Finală cu doi români la Copenhaga

adăugat pe17 Dec 2017, 19:49
Finală cu doi români la Copenhagaclick pe imagine pentru a o mări

Ultima zi a Campionatelor Europene de înot în bazin scurt (25 metri), de la Copenhaga, din Danemarca, ne-a adus, în program, proba de 50 metri spate, care a fost abordată de către doi înotători români. În seriile preliminare, Cătălin Ungur a stabilit un nou record național, cu 23:52, calificându-se pentru semifinale. Robert Glință a realizat și el baremul de calificare, înotând 23:59.

În semifinale, Robert Glință a câștigat prima serie cu timpul de 23:21, adică o nouă corecție a recordului național. Performanța sa a fost dublată de către Cătălin Ungur, care a prins așezarea în finală, grație timpului de 23:34, record personal pentru sportivul brașovean.

În finală, Robert Glință a ocupat locul al cincilea, el îmbunătățindu-și performanța. Timpul înregistrat de el, 23:19, înseamnă un nou record național. Cătălin Ungur a terminat cursa pe locul 7, cu timpul de 23:42. În orice caz, este, după mulți ani, prima finală continentală cu doi înotători români la start. De asemenea,de remarcat că în fiecare fază competițională, de la preliminarii până la finală, recordul național a fost corectat succesiv.

România a încheiat Campionatele Europene de înot în bazin scurt de la Copenhaga cu o medalie, cea obținută de Robert Glință, bronz la 100 metri spate. România are, în urma competiției daneze, patru noi recorduri naționale stabilite de către fiecare dintre componenții lotului național.