Cont
SCEC 2023
Cupa României Seniori, Tineret și Juniori I-II
19.7.2024 - 21.7.2024

Cupa României Seniori, Tineret și Juniori I-II

Organizator FRNPM
Locatia Targu Mures
Competitie Inot
Culoare: 10
Perioada de inscrieri 2.07.2024 - 9.07.2024
Cost: 22 RON Per proba/sportiv
Grupe de varsta: Juniori Baieti 14 - 16 ani
Juniori Fete 14 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Tineret Fete 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani
Seniori Fete 19 - 99 ani
Incalzire: 07:30 - 08:30
Desfasurare probe: 09:00 - 12:00
Proba Tip Grupe de varsta

50 m liber

Serii eliminatorii Juniori Fete 14 - 16 ani
Tineret Fete 17 - 18 ani
Seniori Fete 19 - 99 ani

50 m liber

Serii eliminatorii Juniori Baieti 14 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

200 m bras

Serii eliminatorii Juniori Fete 14 - 16 ani
Tineret Fete 17 - 18 ani
Seniori Fete 19 - 99 ani

200 m bras

Serii eliminatorii Juniori Baieti 14 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

100 m fluture

Serii eliminatorii Juniori Fete 14 - 16 ani
Tineret Fete 17 - 18 ani
Seniori Fete 19 - 99 ani

100 m fluture

Serii eliminatorii Juniori Baieti 14 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

50 m spate

Serii eliminatorii Juniori Fete 14 - 16 ani
Tineret Fete 17 - 18 ani
Seniori Fete 19 - 99 ani

50 m spate

Serii eliminatorii Juniori Baieti 14 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

200 m mixt

Serii eliminatorii Juniori Fete 14 - 16 ani
Tineret Fete 17 - 18 ani
Seniori Fete 19 - 99 ani

200 m mixt

Serii eliminatorii Juniori Baieti 14 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

400 m liber

Serii eliminatorii Juniori Fete 14 - 16 ani
Tineret Fete 17 - 18 ani
Seniori Fete 19 - 99 ani

400 m liber

Serii eliminatorii Juniori Baieti 14 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani
Incalzire: 15:30 - 16:30
Desfasurare probe: 17:00 - 20:00
Proba Tip Grupe de varsta

50 m liber

Finala (Finala C) Juniori Fete 14 - 16 ani

50 m liber

Finala (Finala B) Juniori Fete 14 - 16 ani
Tineret Fete 17 - 18 ani

50 m liber

Finala (Finala A) Juniori Fete 14 - 16 ani
Tineret Fete 17 - 18 ani
Seniori Fete 19 - 99 ani

50 m liber

Finala (Finala C) Juniori Baieti 14 - 16 ani

50 m liber

Finala (Finala B) Juniori Baieti 14 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani

50 m liber

Finala (Finala A) Juniori Baieti 14 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

200 m bras

Finala (Finala C) Juniori Fete 14 - 16 ani

200 m bras

Finala (Finala B) Juniori Fete 14 - 16 ani
Tineret Fete 17 - 18 ani

200 m bras

Finala (Finala A) Juniori Fete 14 - 16 ani
Tineret Fete 17 - 18 ani
Seniori Fete 19 - 99 ani

200 m bras

Finala (Finala C) Juniori Baieti 14 - 16 ani

200 m bras

Finala (Finala B) Juniori Baieti 14 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani

200 m bras

Finala (Finala A) Juniori Baieti 14 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

100 m fluture

Finala (Finala C) Juniori Fete 14 - 16 ani

100 m fluture

Finala (Finala B) Juniori Fete 14 - 16 ani
Tineret Fete 17 - 18 ani

100 m fluture

Finala (Finala A) Juniori Fete 14 - 16 ani
Tineret Fete 17 - 18 ani
Seniori Fete 19 - 99 ani

100 m fluture

Finala (Finala C) Juniori Baieti 14 - 16 ani

100 m fluture

Finala (Finala B) Juniori Baieti 14 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani

100 m fluture

Finala (Finala A) Juniori Baieti 14 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

50 m spate

Finala (Finala C) Juniori Fete 14 - 16 ani

50 m spate

Finala (Finala B) Juniori Fete 14 - 16 ani
Tineret Fete 17 - 18 ani

50 m spate

Finala (Finala A) Juniori Fete 14 - 16 ani
Tineret Fete 17 - 18 ani
Seniori Fete 19 - 99 ani

50 m spate

Finala (Finala C) Juniori Baieti 14 - 16 ani

50 m spate

Finala (Finala B) Juniori Baieti 14 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani

50 m spate

Finala (Finala A) Juniori Baieti 14 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

200 m mixt

Finala (Finala C) Juniori Fete 14 - 16 ani

200 m mixt

Finala (Finala B) Juniori Fete 14 - 16 ani
Tineret Fete 17 - 18 ani

200 m mixt

Finala (Finala A) Juniori Fete 14 - 16 ani
Tineret Fete 17 - 18 ani
Seniori Fete 19 - 99 ani

200 m mixt

Finala (Finala C) Juniori Baieti 14 - 16 ani

200 m mixt

Finala (Finala B) Juniori Baieti 14 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani

200 m mixt

Finala (Finala A) Juniori Baieti 14 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

400 m liber

Finala (Finala C) Juniori Fete 14 - 16 ani

400 m liber

Finala (Finala B) Juniori Fete 14 - 16 ani
Tineret Fete 17 - 18 ani

400 m liber

Finala (Finala A) Juniori Fete 14 - 16 ani
Tineret Fete 17 - 18 ani
Seniori Fete 19 - 99 ani

400 m liber

Finala (Finala C) Juniori Baieti 14 - 16 ani

400 m liber

Finala (Finala B) Juniori Baieti 14 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani

400 m liber

Finala (Finala A) Juniori Baieti 14 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani
Incalzire: 07:30 - 08:30
Desfasurare probe: 09:00 - 12:00
Proba Tip Grupe de varsta

100 m bras

Serii eliminatorii Juniori Fete 14 - 16 ani
Tineret Fete 17 - 18 ani
Seniori Fete 19 - 99 ani

100 m bras

Serii eliminatorii Juniori Baieti 14 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

100 m liber

Serii eliminatorii Juniori Fete 14 - 16 ani
Tineret Fete 17 - 18 ani
Seniori Fete 19 - 99 ani

100 m liber

Serii eliminatorii Juniori Baieti 14 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

200 m spate

Serii eliminatorii Juniori Fete 14 - 16 ani
Tineret Fete 17 - 18 ani
Seniori Fete 19 - 99 ani

200 m spate

Serii eliminatorii Juniori Baieti 14 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

200 m fluture

Serii eliminatorii Juniori Fete 14 - 16 ani
Tineret Fete 17 - 18 ani
Seniori Fete 19 - 99 ani

200 m fluture

Serii eliminatorii Juniori Baieti 14 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

1500 m liber

Serii lente si serie rapida (Serii lente) Juniori Fete 14 - 16 ani
Tineret Fete 17 - 18 ani
Seniori Fete 19 - 99 ani

1500 m liber

Serii lente si serie rapida (Serii lente) Juniori Baieti 14 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani
Incalzire: 16:00 - 16:45
Desfasurare probe: 17:00 - 20:00
Proba Tip Grupe de varsta

100 m bras

Finala (Finala C) Juniori Fete 14 - 16 ani

100 m bras

Finala (Finala B) Juniori Fete 14 - 16 ani
Tineret Fete 17 - 18 ani

100 m bras

Finala (Finala A) Juniori Fete 14 - 16 ani
Tineret Fete 17 - 18 ani
Seniori Fete 19 - 99 ani

100 m bras

Finala (Finala C) Juniori Baieti 14 - 16 ani

100 m bras

Finala (Finala B) Juniori Baieti 14 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani

100 m bras

Finala (Finala A) Juniori Baieti 14 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

100 m liber

Finala (Finala C) Juniori Fete 14 - 16 ani

100 m liber

Finala (Finala B) Juniori Fete 14 - 16 ani
Tineret Fete 17 - 18 ani

100 m liber

Finala (Finala A) Juniori Fete 14 - 16 ani
Tineret Fete 17 - 18 ani
Seniori Fete 19 - 99 ani

100 m liber

Finala (Finala C) Juniori Baieti 14 - 16 ani

100 m liber

Finala (Finala B) Juniori Baieti 14 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani

100 m liber

Finala (Finala A) Juniori Baieti 14 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

200 m spate

Finala (Finala C) Juniori Fete 14 - 16 ani

200 m spate

Finala (Finala B) Juniori Fete 14 - 16 ani
Tineret Fete 17 - 18 ani

200 m spate

Finala (Finala A) Juniori Fete 14 - 16 ani
Tineret Fete 17 - 18 ani
Seniori Fete 19 - 99 ani

200 m spate

Finala (Finala C) Juniori Baieti 14 - 16 ani

200 m spate

Finala (Finala B) Juniori Baieti 14 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani

200 m spate

Finala (Finala A) Juniori Baieti 14 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

200 m fluture

Finala (Finala B) Juniori Fete 14 - 16 ani
Tineret Fete 17 - 18 ani

200 m fluture

Finala (Finala A) Juniori Fete 14 - 16 ani
Tineret Fete 17 - 18 ani
Seniori Fete 19 - 99 ani

200 m fluture

Finala (Finala C) Juniori Baieti 14 - 16 ani

200 m fluture

Finala (Finala B) Juniori Baieti 14 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani

200 m fluture

Finala (Finala A) Juniori Baieti 14 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

1500 m liber

Serii lente si serie rapida (Seria rapida) Juniori Fete 14 - 16 ani
Tineret Fete 17 - 18 ani
Seniori Fete 19 - 99 ani

1500 m liber

Serii lente si serie rapida (Seria rapida) Juniori Baieti 14 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani
Incalzire: 07:30 - 08:30
Desfasurare probe: 09:00 - 12:00
Proba Tip Grupe de varsta

400 m mixt

Serii lente si serie rapida (Serii lente) Juniori Fete 14 ani
Tineret Fete 17 - 18 ani
Seniori Fete 19 - 99 ani

400 m mixt

Serii lente si serie rapida (Serii lente) Juniori Baieti 14 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

200 m liber

Serii eliminatorii Juniori Fete 14 - 16 ani
Tineret Fete 17 - 18 ani
Seniori Fete 19 - 99 ani

200 m liber

Serii eliminatorii Juniori Baieti 14 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

50 m bras

Serii eliminatorii Juniori Fete 14 - 16 ani
Tineret Fete 17 - 18 ani
Seniori Fete 19 - 99 ani

50 m bras

Serii eliminatorii Juniori Baieti 14 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

100 m spate

Serii eliminatorii Juniori Fete 14 - 16 ani
Tineret Fete 17 - 18 ani
Seniori Fete 19 - 99 ani

100 m spate

Serii eliminatorii Juniori Baieti 14 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

50 m fluture

Serii eliminatorii Juniori Fete 14 - 16 ani
Tineret Fete 17 - 18 ani
Seniori Fete 19 - 99 ani

50 m fluture

Serii eliminatorii Juniori Baieti 14 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

800 m liber

Serii lente si serie rapida (Serii lente) Juniori Fete 14 - 16 ani
Tineret Fete 17 - 18 ani
Seniori Fete 19 - 99 ani

800 m liber

Serii lente si serie rapida (Serii lente) Juniori Baieti 14 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani
Incalzire: 07:30 - 08:30
Desfasurare probe: 09:00 - 12:00
Proba Tip Grupe de varsta

400 m mixt

Serii lente si serie rapida (Seria rapida) Juniori Fete 14 - 16 ani
Tineret Fete 17 - 18 ani
Seniori Fete 19 - 99 ani

400 m mixt

Serii lente si serie rapida (Seria rapida) Juniori Baieti 14 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

200 m liber

Finala (Finala C) Juniori Fete 14 - 16 ani

200 m liber

Finala (Finala B) Juniori Fete 14 - 16 ani
Tineret Fete 17 - 18 ani

200 m liber

Finala (Finala A) Juniori Fete 14 - 16 ani
Tineret Fete 17 - 18 ani
Seniori Fete 19 - 99 ani

200 m liber

Finala (Finala C) Juniori Baieti 14 - 16 ani

200 m liber

Finala (Finala B) Juniori Baieti 14 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani

200 m liber

Finala (Finala A) Juniori Baieti 14 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

50 m bras

Finala (Finala C) Juniori Fete 14 - 16 ani

50 m bras

Finala (Finala B) Juniori Fete 14 - 16 ani
Tineret Fete 17 - 18 ani

50 m bras

Finala (Finala A) Juniori Fete 14 - 16 ani
Tineret Fete 17 - 18 ani
Seniori Fete 19 - 99 ani

50 m bras

Finala (Finala C) Juniori Baieti 14 - 16 ani

50 m bras

Finala (Finala B) Juniori Baieti 14 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani

50 m bras

Finala (Finala A) Juniori Baieti 14 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

100 m spate

Finala (Finala C) Juniori Fete 14 - 16 ani

100 m spate

Finala (Finala B) Juniori Fete 14 - 16 ani
Tineret Fete 17 - 18 ani

100 m spate

Finala (Finala A) Juniori Fete 14 - 16 ani
Tineret Fete 17 - 18 ani
Seniori Fete 19 - 99 ani

100 m spate

Finala (Finala C) Juniori Baieti 14 - 16 ani

100 m spate

Finala (Finala B) Juniori Baieti 14 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani

100 m spate

Finala (Finala A) Juniori Baieti 14 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

50 m fluture

Finala (Finala C) Juniori Fete 14 - 16 ani

50 m fluture

Finala (Finala B) Juniori Fete 14 - 16 ani
Tineret Fete 17 - 18 ani

50 m fluture

Finala (Finala A) Juniori Fete 14 - 16 ani
Tineret Fete 17 - 18 ani
Seniori Fete 19 - 99 ani

50 m fluture

Finala (Finala C) Juniori Baieti 14 - 16 ani

50 m fluture

Finala (Finala B) Juniori Baieti 14 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani

50 m fluture

Finala (Finala A) Juniori Baieti 14 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

800 m liber

Serii lente si serie rapida (Seria rapida) Juniori Fete 14 - 16 ani
Tineret Fete 17 - 18 ani
Seniori Fete 19 - 99 ani

800 m liber

Serii lente si serie rapida (Seria rapida) Juniori Baieti 14 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

Regulament oficial

 

 

 

GHID CLUBURI

 

 

 

 

 

 

 

 

 

INFORMAȚII GENERALE

FRNPM în parteneriat cu C.S. Mureșul Tărgu Mureș, organizează în perioada 19-21.07.2024, la Târgu Mureș, Cupa României Înot Seniori, Tineret și Juniori I-II. Competiția se va desfășura la Bazinul Olimpic CS Mureșul, Târgu Mureș, Aleea Carpați, Nr.57.

Accesul spectatorilor se va face pe bază de bilet de intrare. Vânzarea biletelor va fi gestionată excusiv de către CS Mureșul Târgu Mureș. Sectoarele de tribună rezervate spectatorilor vor fi delimitate.

Accesul sportivilor se va face pe baza legitimației de sportiv.

Accesul antrenorilor și al componenților staff-ului tehnic al cluburilor se va efectua pe baza cărții de identitate, conform unei adrese oficiale trimise de către clubul la care aceștia activează. În adresă vor fi specificate numele, prenumele și rolul acestora în cadrul structurii sportive.  Adresa oficială va fi trimisă prin e-mail către: office@frnpm.ro  

În funcție de numărul total de participanți, FRNPM va limita accesul membrilor staff-ului tehnic al structurilor sportive.

Accesul conducătorilor de cluburi se va efectua pe baza cărții de identitate. În acest sens, cluburile vor trimite o adresă oficială prin e-mail către office@frnpm.ro, în care vor menționa numele și prenumele conducătorului de club.  Termen limită: 15.07.2024

FORMATUL COMPETIȚIEI*

Competiția se desfășoară după sistemul serii eliminatorii - finale.  Excepție vor face probele 400m Mixt, 800m Liber și1500m Liber, care se vor desfășura ca serii contracronometru.

Seriile eliminatorii și seriile contracronometru se vor desfășura pe 10 culoare. Finalele se vor desfășura pe 8 culoare.

Sesiunile de dimineață vor fi împărțite în 2 părți.

Prima parte va începe la ora 09:00.

În prima parte vor fi repartizate cele mai rapide 5 serii ale probelor de 50m, cele mai rapide 4 serii ale probelor de 100m și cele mai rapide 3 serii ale probelor de 200m și 400m.

Ultima serie a probelor 800m Liber, 1500m Liber și 400m Mixt se va desfășura în reuniunea finalelor. Penultima serie a probelor 800m Liber, 1500m Liber și 400m Mixt se va desfășura în prima parte a reuniunii de dimineață. Restul seriilor probelor 800m Liber, 1500m Liber și 400m Mixt se vor desfășura în partea a doua.

Ora de începere a părții a doua va fi comunicată după finalizarea înscrierilor.

*În cazul unui număr redus de înscrieri, FRNPM își rezervă dreptul de a modifica formatul de desfășurare al reuniunii de dimineață.

Finalele vor fi configurate după cum urmează:

Finala A (Open – Seniori, Tineret, Juniori I și Juniori II)

Finala B (Tineret, Juniori I și Juniori II)

Finala C* (Juniori I și Juniori II)

*finala C se va desfășura doar în cazul în care au fost înscriși minimum 20 de sportivi juniori I și II în seriile eliminatorii ale acelei probe

Primii cei mai rapizi 8 înotători din seriile eliminatorii indiferent de vârstă, se vor califica  în Finala A.

Următorii cei mai rapizi 8 înotători Tineret ,Juniori I și Juniori II se vor califica în Finala B.

Următorii cei mai rapizi 8 înotători Juniori I și Juniori II se vor califica în Finala C.              

ȘEDINȚA TEHNICĂ

Ședința tehnică a competiției se va desfășura online pe platforma Zoom, joi, 18.07.2024, de la ora 19:00. Este obligatorie prezența a minimum un reprezentant al fiecărui club la ședința tehnică a competiției. Cluburile care nu vor fi reprezentate la ședința tehnică a competiției vor fi sancționate cu ,,taxă de neprezentare ședința tehnică”.

ANTRENAMENT OFICIAL, VALIDARE LEGITIMAȚII ȘI VIZE MEDICALE

Antrenamentul oficial, validarea legitimațiilor și a vizelor medicale, va avea loc joi, 18.07.2024, în intervalul orar 15:30 – 18:30, pe 3 serii. Repartizarea pe serii a cluburilor va fi comunicată după finalizarea înscrierilor.

TAXA DE ÎNSCRIERE

Taxa de înscriere se va plăti exclusiv prin virament bancar către FRNPM în contul: RO04RNCB0082044164790001.

Solicitările pentru eliberarea facturilor vor fi trimise către adresa de e-mail: coralia.nistoroiu@frnpm.ro .

Taxa de înscriere trebuie achitată până la începerea competiției, iar dovada plății trebuie transmisă către adresa de e-mail: coralia.nistoroiu@frnpm.ro  

Cluburile care nu vor achita taxa de înscriere, nu vor avea drept de înscriere la următoarea competiție din calendarul FRNPM.

ÎNSCRIERI

Înscrierile pentru această competiție se vor face online, pe site-ul www.frnpm.ro, în perioada:

02-09.07.2024.

La finalul perioadei de înscrieri, va fi publicată pe site-ul: www.frnpm.ro, secțiunea competiții/rezultate, lista înscrierilor pentru această competiție. În termen de 72 de ore (10-12.07.2024) de la expirarea perioadei de înscrieri, cluburile pot solicita contracost corectarea înscrierilor eronate sau după caz, înscrierea în competiție după expirarea termenului prevăzut în perioada de înscrieri. După expirarea termenului de 72 de ore, nu se mai admit modificări ale listei de înscrieri.

Pentru sportivii retrași/neprezentați după această perioadă, cluburile vor achita taxa de înscriere, indiferent dacă sportivul/sportivii participă sau nu la această competiție.

RETRAGERI

Retragerile din concurs pentru sportivii sau echipele de ștafetă care nu pot participa din motive obiective, se vor efectua la validarea legitimațiilor sau la ședința tehnică a competiției. Sportivii retrași la ședința tehnică sau în timpul competiției nu beneficiază de returnarea taxei de înscriere. În situația îmbolnăvirilor sau accidentărilor atestate de un cadru medical autorizat, un sportiv poate fi retras parțial din concurs, neavând însă dreptul de a mai participa în ziua respectivă.

CATEGORII DE VÂRSTĂ

SENIORI 19 ani și mai mari, TINERET 17-18 ani, JUNIORI I 15-16 ani, JUNIORI II 14 ani, masculin și feminin.

PROBELE COMPETIȚIEI

50m, 100m, 200m, 400m, 800m, 1500m Liber;

50m, 100m, 200m Spate; 50m, 100m, 200m Bras; 50m, 100m, 200m Fluture,

200m, 400m Mixt.

ORDINEA PROBELOR

Varianta finală a programului competiției va fi comunicată după finalizarea înscrierilor.

19.07.2024

Reuniunea 1, 09:00                                                               Reuniunea a 2-a, 17:00

50m liber fem. – serii eliminatorii                                   50m liber fem. – finale

50m liber masc. – serii eliminatorii                                50m liber masc. – finale

200m bras fem. – serii eliminatorii                                 200m bras fem. – finale

200m bras masc. – serii eliminatorii                             200m bras masc. – finale

100m fluture fem. – serii eliminatorii                            100m fluture fem. – finale

100m fluture masc. – serii eliminatorii                        100m fluture masc. – finale

50m spate fem. – serii eliminatorii                                 50m spate fem. – finale

50m spate masc. – serii eliminatorii                             50m spate masc. – finale

200m mixt fem. – serii eliminatorii                                 200m mixt fem.- finale

200m mixt masc. – serii eliminatorii                             200m mixt masc. – finale

400m liber fem. – serii eliminatorii                                400m liber fem. – finale

400m liber masc. – serii eliminatorii                             400m liber masc. – finale

 

 

 

 

 

 

20.07.2024

Reuniunea a 3-a, 09:00                                                       Reuniunea a 4-a, 17:00

100m bras fem. – serii eliminatorii                                 100m bras fem.- finale

100m bras masc.-serii eliminatorii                               100m bras masc. – finale

100m liber fem. – serii eliminatorii                                100m liber fem– finale

100m liber masc. – serii eliminatorii                             100m liber masc. – finale

200m spate fem. – serii eliminatorii                              200m spate fem. – finale

200m spate masc. – serii eliminatorii                          200m spate masc. – finale

200m fluture fem. – serii eliminatorii                            200m fluture fem. – finale

200m fluture masc. – serii eliminatorii                        200m fluture masc. – finale

1500m liber fem. – serii lente                                           1500m liber fem. - seria rapidă

1500m liber masc. – serii lente                                        1500m liber masc. – seria rapidă

 

21.07.2024

Reuniunea a 5-a, 09:00                                                       Reuniunea a 6-a, 17:00

400m mixt fem. – serii lente                                              400m mixt fem. – seria rapidă

400m mixt masc. – serii lente                                           400m mixt masc. – seria rapidă

200m liber fem. – serii eliminatorii                                200m liber fem. – finale

200m liber masc. – serii eliminatorii                             200m liber masc.- finale

50m bras fem. – serii eliminatorii                                   50m bras fem. – finale

50m bras masc. serii eliminatorii                                   50m bras masc. – finale

100m spate fem. – serii eliminatorii                              100m spate fem. – finale

100m spate masc. – serii eliminatorii                          100m spate masc. – finale

50m fluture fem. – serii eliminatorii                              50m fluture fem. – finale

50m fluture masc. – serii eliminatorii                           50m fluture masc. – finale

800m liber fem. – serii lente                                              800m liber fem. – seria rapidă

800m liber masc. – serii lente                                           800m liber masc. – seria rapidă

 

 

 

BAREMURI DE PARTICIPARE

BAZIN 50m

MASCULIN

PROBA

FEMININ

SEN.

TIN.

JUN. I

JUN. II

SEN.

TIN.

JUN. I

JUN. II

28.00

29.00

30.00

31.00

50m liber

31.00

32.00

33.00

34.00

59.00

1.01.00

1.03.00

1.05.00

100m liber

1.05.00

1.07.00

1.09.00

1.11.00

2.10.00

2.14.00

2.18.00

2.22.00

200m liber

2.22.00

2.26.00

2.30.00

2.34.00

4.28.00

4.36.00

4.44.00

4.52.00

400m liber

4.52.00

5.00.00

5.08.00

5.16.00

9.12.00

9.28.00

9.44.00

10.00.00

800m liber

10.00.00

10.16.00

10.32.00

10.48.00

17.30.00

18.00.00

18.30.00

19.00.00

1500m liber

19.00.00

19.30.00

20.00.00

20.30.00

34.00

35.00

36.00

37.00

50m bras

39.00

40.00

41.00

42.00

1.12.00

1.14.00

1.16.00

1.18.00

100m bras

1.25.00

1.27.00

1.29.00

1.31.00

2.38.00

2.42.00

2.46.00

2.50.00

200m bras

3.04.00

3.08.00

3.12.00

3.16.00

32.00

33.00

34.00

35.00

50m spate

35.00

36.00

37.00

38.00

1.06.00

1.08.00

1.10.00

1.12.00

100m spate

1.13.00

1.15.00

1.17.00

1.19.00

2.19.00

2.23.00

2.27.00

2.33.00

200m spate

2.35.00

2.39.00

2.43.00

2.47.00

30.00

31.00

32.00

33.00

50m fluture

33.50

34.50

35.50

36.50

1.04.00

1.06.00

1.08.00

1.10.00

100m fluture

1.11.00

1.13.00

1.15.00

1.17.00

2.18.00

2.22.00

2.26.00

2.30.00

200m fluture

2.33.00

2.37.00

2.41.00

2.45.00

2.20.00

2.24.00

2.28.00

2.32.00

200m mixt

2.36.00

2.40.00

2.44.00

2.48.00

4.52.00

5.00.00

5.08.00

5.16.00

400m mixt

5.20.00

5.28.00

5.36.00

5.44.00

Nerealizarea baremului de participare va fi sancționată cu plata unei penalizări de 50 lei/probă pentru juniori I-II și tineret și de 100 lei/probă pentru seniori. În cazul neachitării penalizării , clubul nu va avea drept de înscriere la următoarea competiție din calendarul FRNPM.

Sportivii care nu își vor realiza baremul de participare in serii si care se vor califica in finale, vor fi acceptați cu condiția achitării imediate a taxei de penalizare.

De asemenea, nerealizarea baremului în finală va duce la limitarea dreptului de participare în următoarele probe, până la achitarea taxei de nerealizare a baremului.

Acordarea de titluri si premii pentru ocuparea locurilor I-III, este condiționată de îndeplinirea baremului impus categoriei de vârstă a sportivului.

CLASAMENTE

4 clasamente individuale, masculin/feminin, Open, Tineret (Tineret+ Juniori I și Juniori II), Juniori I (Juniori I și Juniori II),Juniori II și un clasament general pe echipe pe medalii. Clasamentul pentru categoria tineret va fi alcătuit în ordine din finala A, finala B și restul din serii. Clasamentul pentru categoria juniori va fi alcătuit în ordine din finala A, finala B, finala C și restul din serii. Clasamentul pentru categoria juniori II va fi alcătuit în ordine din finala A, finala B, finala C și restul din serii.

TITLURI ȘI PREMII

Sportivii clasați pe primele trei locuri în clasamentele Open, Tineret (Tineret+ Juniori I și Juniori II), Juniori I (Juniori I și Juniori II) și Juniori II, vor primi medalii și diplome.

Primelor trei performanţe individuale, conform tabelei internaţionale de punctaj WORLD AQUATICS (masculin şi feminin), la categoriile OPEN, TINERET (Tineret, Juniori I și Juniori II), JUNIORI I ( Juniori I și Juniori II) și JUNIORI II, li se vor acorda CUPE.

 

 

Baremuri de participare

Proba Sexul Varsta Timp
50 m liber M 14 00:31:00
50 m liber M 15 - 16 00:30:00
50 m liber M 17 - 18 00:29:00
50 m liber M 19+ 00:28:00
50 m liber F 14 00:34:00
50 m liber F 15 - 16 00:33:00
50 m liber F 17 - 18 00:32:00
50 m liber F 19+ 00:31:00
100 m liber M 14 01:05:00
100 m liber M 15 01:03:00
100 m liber M 17 - 18 01:01:00
100 m liber M 19+ 00:59:00
100 m liber F 14 01:11:00
100 m liber F 15 - 16 01:09:00
100 m liber F 17 - 18 01:07:00
100 m liber F 19+ 01:05:00
200 m liber M 14 02:22:00
200 m liber M 15 - 16 02:18:00
200 m liber M 17 - 18 02:14:00
200 m liber M 19+ 02:10:00
200 m liber F 14 02:34:00
200 m liber F 15 - 16 02:30:00
200 m liber F 17 - 18 02:26:00
200 m liber F 19+ 02:22:00
400 m liber M 14 04:52:00
400 m liber M 15 - 16 04:44:00
400 m liber M 17 - 18 04:36:00
400 m liber M 19+ 04:28:00
400 m liber F 14 05:16:00
400 m liber F 15 - 16 05:08:00
400 m liber F 17 - 18 05:00:00
400 m liber F 19+ 04:52:00
800 m liber M 14 10:00:00
800 m liber M 15 - 16 09:44:00
800 m liber M 17 - 18 09:28:00
800 m liber M 19+ 09:12:00
800 m liber F 14 10:48:00
800 m liber F 15 - 16 10:32:00
800 m liber F 17 - 18 10:16:00
800 m liber F 19+ 10:00:00
1500 m liber M 14 19:00:00
1500 m liber M 15 - 16 18:30:00
1500 m liber M 17 - 18 18:00:00
1500 m liber M 19+ 17:30:00
1500 m liber F 14 20:30:00
1500 m liber F 15 - 16 20:00:00
1500 m liber F 17 - 18 19:30:00
1500 m liber F 19+ 19:00:00
50 m bras M 14 00:37:00
50 m bras M 15 - 16 00:36:00
50 m bras M 17 - 18 00:35:00
50 m bras M 19+ 00:34:00
50 m bras F 14 00:42:00
50 m bras F 15 - 16 00:41:00
50 m bras F 17 - 18 00:40:00
50 m bras F 19+ 00:39:00
100 m bras M 14 01:18:00
100 m bras M 15 - 16 01:16:00
100 m bras M 17 - 18 01:14:00
100 m bras M 19+ 01:12:00
100 m bras F 14 01:31:00
100 m bras F 15 - 16 01:29:00
100 m bras F 17 - 18 01:27:00
100 m bras F 19+ 00:39:00
200 m bras M 14 02:50:00
200 m bras M 15 - 16 02:46:00
200 m bras M 17 - 18 02:42:00
200 m bras M 19+ 02:38:00
200 m bras F 14 03:16:00
200 m bras F 15 - 16 03:12:00
200 m bras F 17 - 18 03:08:00
200 m bras F 19+ 03:04:00
50 m spate M 14 00:35:00
50 m spate M 15 - 16 00:34:00
50 m spate M 17 - 18 00:33:00
50 m spate M 19+ 00:32:00
50 m spate F 14 00:38:00
50 m spate F 15 - 16 00:37:00
50 m spate F 17 - 18 00:36:00
50 m spate F 19+ 00:35:00
100 m spate M 14 01:12:00
100 m spate M 15 - 16 01:10:00
100 m spate M 17 - 18 01:08:00
100 m spate M 19+ 01:06:00
100 m spate F 14 01:19:00
100 m spate F 15 - 16 01:17:00
100 m spate F 17 - 18 01:15:00
100 m spate F 19+ 01:13:00
200 m spate M 14 02:33:00
200 m spate M 15 - 16 02:27:00
200 m spate M 17 - 18 02:23:00
200 m spate M 19+ 02:19:00
200 m spate F 14 02:47:00
200 m spate F 15 - 16 02:43:00
200 m spate F 17 - 18 02:35:00
200 m spate F 19+ 02:35:00
50 m fluture M 14 00:33:00
50 m fluture M 15 - 16 00:32:00
50 m fluture M 17 - 18 00:31:00
50 m fluture M 19+ 00:30:00
50 m fluture F 14 00:36:50
50 m fluture F 15 - 16 00:35:50
50 m fluture F 17 - 18 00:34:50
50 m fluture F 19+ 00:33:50
100 m fluture M 14 01:10:00
100 m fluture M 15 - 16 01:08:00
100 m fluture M 17 - 18 01:06:00
100 m fluture M 19+ 01:04:00
100 m fluture F 14 01:17:00
100 m fluture F 15 - 16 01:15:00
100 m fluture F 17 - 18 01:13:00
100 m fluture F 19+ 01:11:00
200 m fluture M 14 02:30:00
200 m fluture M 15 - 16 02:26:00
200 m fluture M 17 - 18 02:22:00
200 m fluture M 19+ 02:18:00
200 m fluture F 14 02:45:00
200 m fluture F 15 - 16 02:41:00
200 m fluture F 17 - 18 02:37:00
200 m fluture F 19+ 02:33:00
200 m mixt M 14 02:32:00
200 m mixt M 15 - 16 02:28:00
200 m mixt M 17 - 18 02:24:00
200 m mixt M 19+ 02:20:00
200 m mixt F 14 02:48:00
200 m mixt F 15 - 16 02:44:00
200 m mixt F 17 - 18 02:40:00
200 m mixt F 19+ 02:36:00
400 m mixt M 14 05:16:00
400 m mixt M 15 - 16 05:08:00
400 m mixt M 17 - 18 05:00:00
400 m mixt M 19+ 04:52:00
400 m mixt F 14 05:44:00
400 m mixt F 15 - 16 05:36:00
400 m mixt F 17 - 18 05:28:00
400 m mixt F 19+ 05:20:00