Cont
SCEC 2023

Ion Alexandru, campion european la biatlon seniori

Comunicate de presa 29 iun. 2023

Uniunea Internațională de Pentatlon Modern organizează, în perioada 29 iunie – 2 iulie 2023, la Munchen, întrecerile Campionatului European de Biatlon, Triatlon și Laser Run.

Lotul național de pentatlon modern al României este prezent la această competiție și a obținut un rezultat remarcabil încă din prima zi. Astăzi, 29 iunie, Ion Alexandru a câștigat medalia de aur la biatlon masculin seniori! În același concurs, Alexandru Toma s-a clasat pe locul patru.
Totodată, Ana Dincă s-a clasat pe locul al cincilea în concursul de bialton, la categoria U17 feminin, iar Victor Mihu a terminat pe poziția a zecea, la categoria U19 masculin.

Componența lotului național al României la întrecerile din Germania este următoarea: Eduard Păuleț, Nikolas Tanasiciuc, Bogdan Ficiu, Ana Dincă, Victor Mihu, Alexandru Ion, Erik Krausz, Bogdan Toader și Alexandru Toma (antrenor și sportiv).
Antrenori: Silvana Tofan, Gyula Gallovits.

Detalii complete despre competiția din Germania puteți găsi accesând link-ul de AICI.