Cont
SCEC 2023

Robert Glință, medalie de bronz la Campionatul European de înot în bazin de 25 de metri de la Glasgow

Comunicate de presa 06 dec. 2019

Înotul românesc strălucește din nou la cele mai importante competiții internaționale! Vineri seara, 6 decembrie 2019, sportivul român Robert Glință a cucerit medalia de bronz la Campionatul European de înot în bazin de 25 de metri de la Glasgow.

Cu o evoluție excelentă, Robert s-a clasat al treilea în finala probei de 100 m spate masculin, cu timpul de 50.30 secunde. Înotătorul român a fost devansat doar de către rusul Kliment Kolesnikov (49.09) și de germanul Christian Diener (49.94).

Bronzul lui Robert Glință este prima medalie pentru delegația României la competiția din Scoția. Alături de Robert, mai sunt prezenți la Glasgow și Daniel Martin și Cătălin Ungur.
Rezultatele complete al competiției de la Glasgow pot fi văzute accesând link-ul de mai jos: