Cont
Campionatul national in bazin 25 m, seniori, tineret, juniori
7.12.2021 - 10.12.2021

Campionatul national in bazin 25 m, seniori, tineret, juniori

Organizator FRNPM
Locatia Miercurea Ciuc
Competitie Inot
Culoare: 8
Perioada de inscrieri 6.11.2021 - 23.11.2021
Cost: 15 RON Per proba/sportiv
Grupe de varsta: Juniori Baieti 15 - 16 ani
Juniori Fete 14 - 15 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Tineret Fete 16 - 17 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani
Seniori Fete 18 - 99 ani
Incalzire: 08:00 - 08:45
Desfasurare probe: 09:00 - 14:00
Proba Tip Grupe de varsta

50 m fluture

Serii eliminatorii Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

200 m spate

Serii eliminatorii Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

100 m liber

Serii eliminatorii Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

200 m mixt

Serii eliminatorii Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

50 m bras

Serii eliminatorii Juniori Fete 14 - 15 ani
Tineret Fete 16 - 17 ani
Seniori Fete 18 - 99 ani

100 m spate

Serii eliminatorii Juniori Fete 14 - 15 ani
Tineret Fete 16 - 17 ani
Seniori Fete 18 - 99 ani

400 m liber

Serii eliminatorii Juniori Fete 14 - 15 ani
Tineret Fete 16 - 17 ani
Seniori Fete 18 - 99 ani

200 m mixt

Serii eliminatorii Juniori Fete 14 - 15 ani
Tineret Fete 16 - 17 ani
Seniori Fete 18 - 99 ani
Incalzire: 14:30 - 15:15
Desfasurare probe: 15:30 - 20:30
Proba Tip Grupe de varsta

50 m fluture

Finala (Finala C) Juniori Baieti 15 - 16 ani

50 m fluture

Finala (Finala B) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani

50 m fluture

Finala (Finala A) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

200 m spate

Finala (Finala B) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani

200 m spate

Finala (Finala A) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

100 m liber

Finala (Finala C) Juniori Baieti 15 - 16 ani

100 m liber

Finala (Finala B) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani

100 m liber

Finala (Finala A) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

200 m mixt

Finala (Finala B) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani

200 m mixt

Finala (Finala A) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

4 X 50 m liber

Serii contracronometru Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

50 m bras

Finala (Finala C) Juniori Fete 14 - 15 ani

50 m bras

Finala (Finala B) Juniori Fete 14 - 15 ani
Tineret Fete 16 - 17 ani

50 m bras

Finala (Finala A) Juniori Fete 14 - 15 ani
Tineret Fete 16 - 17 ani
Seniori Fete 18 - 99 ani

100 m spate

Finala (Finala C) Juniori Fete 14 - 15 ani

100 m spate

Finala (Finala B) Juniori Fete 14 - 15 ani
Tineret Fete 16 - 17 ani

100 m spate

Finala (Finala A) Juniori Fete 14 - 15 ani
Tineret Fete 16 - 17 ani
Seniori Fete 18 - 99 ani

400 m liber

Finala (Finala C) Juniori Fete 14 - 15 ani

400 m liber

Finala (Finala B) Juniori Fete 14 - 15 ani
Tineret Fete 16 - 17 ani

400 m liber

Finala (Finala A) Juniori Fete 14 - 15 ani
Tineret Fete 16 - 17 ani
Seniori Fete 18 - 99 ani

200 m mixt

Finala (Finala B) Juniori Fete 14 - 15 ani
Tineret Fete 16 - 17 ani

200 m mixt

Finala (Finala A) Juniori Fete 14 - 15 ani
Tineret Fete 16 - 17 ani
Seniori Fete 18 - 99 ani

4 X 50 m liber

Serii contracronometru Juniori Fete 14 - 15 ani
Tineret Fete 16 - 17 ani
Seniori Fete 18 - 99 ani
Incalzire: 08:00 - 08:45
Desfasurare probe: 09:00 - 14:00
Proba Tip Grupe de varsta

50 m bras

Serii eliminatorii Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

100 m fluture

Serii eliminatorii Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

200 m liber

Serii eliminatorii Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

400 m mixt

Serii lente si serie rapida (Serii lente) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

50 m fluture

Serii eliminatorii Juniori Fete 14 - 15 ani
Tineret Fete 16 - 17 ani
Seniori Fete 18 - 99 ani

200 m spate

Serii eliminatorii Juniori Fete 14 - 15 ani
Tineret Fete 16 - 17 ani
Seniori Fete 18 - 99 ani

100 m bras

Serii eliminatorii Juniori Fete 14 - 15 ani
Tineret Fete 16 - 17 ani
Seniori Fete 18 - 99 ani

800 m liber

Serii lente si serie rapida (Serii lente) Juniori Fete 14 - 15 ani
Tineret Fete 16 - 17 ani
Seniori Fete 18 - 99 ani
Incalzire: 14:30 - 15:15
Desfasurare probe: 15:30 - 20:30
Proba Tip Grupe de varsta

50 m bras

Finala (Finala C) Juniori Baieti 15 - 16 ani

50 m bras

Finala (Finala B) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani

50 m bras

Finala (Finala A) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

100 m fluture

Finala (Finala B) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani

100 m fluture

Finala (Finala A) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

200 m liber

Finala (Finala C) Juniori Baieti 15 - 16 ani

200 m liber

Finala (Finala B) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani

200 m liber

Finala (Finala A) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

400 m mixt

Serii lente si serie rapida (Seria rapida) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

50 m fluture

Finala (Finala C) Juniori Fete 14 - 15 ani

50 m fluture

Finala (Finala B) Juniori Fete 14 - 15 ani
Tineret Fete 16 - 17 ani

50 m fluture

Finala (Finala A) Juniori Fete 14 - 15 ani
Tineret Fete 16 - 17 ani
Seniori Fete 18 - 99 ani

200 m spate

Finala (Finala B) Juniori Fete 14 - 15 ani
Tineret Fete 16 - 17 ani

200 m spate

Finala (Finala A) Juniori Fete 14 - 15 ani
Tineret Fete 16 - 17 ani
Seniori Fete 18 - 99 ani

100 m bras

Finala (Finala C) Juniori Fete 14 - 15 ani

100 m bras

Finala (Finala B) Juniori Fete 14 - 15 ani
Tineret Fete 16 - 17 ani

100 m bras

Finala (Finala A) Juniori Fete 14 - 15 ani
Tineret Fete 16 - 17 ani
Seniori Fete 18 - 99 ani

800 m liber

Serii lente si serie rapida (Seria rapida) Juniori Fete 14 - 15 ani
Tineret Fete 16 - 17 ani
Seniori Fete 18 - 99 ani
Incalzire: 08:00 - 08:45
Desfasurare probe: 09:00 - 14:00
Proba Tip Grupe de varsta

50 m spate

Serii eliminatorii Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

100 m bras

Serii eliminatorii Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

200 m fluture

Serii eliminatorii Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

100 m mixt

Serii eliminatorii Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

1500 m liber

Serii lente si serie rapida (Serii lente) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

50 m liber

Serii eliminatorii Juniori Fete 14 - 15 ani
Tineret Fete 16 - 17 ani
Seniori Fete 18 - 99 ani

200 m bras

Serii eliminatorii Juniori Fete 14 - 15 ani
Tineret Fete 16 - 17 ani
Seniori Fete 18 - 99 ani

100 m fluture

Serii eliminatorii Juniori Fete 14 - 15 ani
Tineret Fete 16 - 17 ani
Seniori Fete 18 - 99 ani

200 m liber

Serii eliminatorii Juniori Fete 14 - 15 ani
Tineret Fete 16 - 17 ani
Seniori Fete 18 - 99 ani

100 m mixt

Serii eliminatorii Juniori Fete 14 - 15 ani
Tineret Fete 16 - 17 ani
Seniori Fete 18 - 99 ani
Incalzire: 14:30 - 15:15
Desfasurare probe: 15:30 - 20:30
Proba Tip Grupe de varsta

50 m spate

Finala (Finala C) Juniori Baieti 15 - 16 ani

50 m spate

Finala (Finala B) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani

50 m spate

Finala (Finala A) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

100 m bras

Finala (Finala C) Juniori Baieti 15 - 16 ani

100 m bras

Finala (Finala B) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani

100 m bras

Finala (Finala A) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

200 m fluture

Finala (Finala B) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani

200 m fluture

Finala (Finala A) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

100 m mixt

Finala (Finala C) Juniori Baieti 15 - 16 ani

100 m mixt

Finala (Finala B) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani

100 m mixt

Finala (Finala A) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

1500 m liber

Serii lente si serie rapida (Seria rapida) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

50 m liber

Finala (Finala C) Juniori Fete 14 - 15 ani

50 m liber

Finala (Finala B) Juniori Fete 14 - 15 ani
Tineret Fete 16 - 17 ani

50 m liber

Finala (Finala A) Juniori Fete 14 - 15 ani
Tineret Fete 16 - 17 ani
Seniori Fete 18 - 99 ani

200 m bras

Finala (Finala B) Juniori Fete 14 - 15 ani
Tineret Fete 16 - 17 ani

200 m bras

Finala (Finala A) Juniori Fete 14 - 15 ani
Tineret Fete 16 - 17 ani
Seniori Fete 18 - 99 ani

100 m fluture

Finala (Finala B) Juniori Fete 14 - 15 ani
Tineret Fete 16 - 17 ani

100 m fluture

Finala (Finala A) Juniori Fete 14 - 15 ani
Tineret Fete 16 - 17 ani
Seniori Fete 18 - 99 ani

200 m liber

Finala (Finala B) Juniori Fete 14 - 15 ani
Tineret Fete 16 - 17 ani

200 m liber

Finala (Finala A) Juniori Fete 14 - 15 ani
Tineret Fete 16 - 17 ani
Seniori Fete 18 - 99 ani

100 m mixt

Finala (Finala C) Juniori Fete 14 - 15 ani

100 m mixt

Finala (Finala B) Juniori Fete 14 - 15 ani
Tineret Fete 16 - 17 ani

100 m mixt

Finala (Finala A) Juniori Fete 14 - 15 ani
Tineret Fete 16 - 17 ani
Seniori Fete 18 - 99 ani
Incalzire: 08:00 - 08:45
Desfasurare probe: 09:00 - 14:00
Proba Tip Grupe de varsta

50 m liber

Serii eliminatorii Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

100 m spate

Serii eliminatorii Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

200 m bras

Serii eliminatorii Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

400 m liber

Serii eliminatorii Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

50 m spate

Serii eliminatorii Juniori Fete 14 - 15 ani
Tineret Fete 16 - 17 ani
Seniori Fete 18 - 99 ani

200 m fluture

Serii eliminatorii Juniori Fete 14 - 15 ani
Tineret Fete 16 - 17 ani
Seniori Fete 18 - 99 ani

100 m liber

Serii eliminatorii Juniori Fete 14 - 15 ani
Tineret Fete 16 - 17 ani
Seniori Fete 18 - 99 ani

400 m mixt

Serii lente si serie rapida (Serii lente) Juniori Fete 14 - 15 ani
Tineret Fete 16 - 17 ani
Seniori Fete 18 - 99 ani
Incalzire: 14:30 - 15:30
Desfasurare probe: 15:30 - 20:30
Proba Tip Grupe de varsta

50 m liber

Finala (Finala C) Juniori Baieti 15 - 16 ani

50 m liber

Finala (Finala B) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani

50 m liber

Finala (Finala A) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

100 m spate

Finala (Finala C) Juniori Baieti 15 - 16 ani

100 m spate

Finala (Finala B) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani

100 m spate

Finala (Finala A) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

200 m bras

Finala (Finala C) Juniori Baieti 15 - 16 ani

200 m bras

Finala (Finala B) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani

200 m bras

Finala (Finala A) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

400 m liber

Finala (Finala C) Juniori Baieti 15 - 16 ani

400 m liber

Finala (Finala B) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani

400 m liber

Finala (Finala A) Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

4 X 50 m mixt

Serii contracronometru Juniori Baieti 15 - 16 ani
Tineret Baieti 17 - 18 ani
Seniori Baieti 19 - 99 ani

50 m spate

Finala (Finala C) Juniori Fete 14 - 15 ani

50 m spate

Finala (Finala B) Juniori Fete 14 - 15 ani
Tineret Fete 16 - 17 ani

50 m spate

Finala (Finala A) Juniori Fete 14 - 15 ani
Tineret Fete 16 - 17 ani
Seniori Fete 18 - 99 ani

200 m fluture

Finala (Finala B) Juniori Fete 14 - 15 ani
Tineret Fete 16 - 17 ani

200 m fluture

Finala (Finala A) Juniori Fete 14 - 15 ani
Tineret Fete 16 - 17 ani
Seniori Fete 18 - 99 ani

100 m liber

Finala (Finala C) Juniori Fete 14 - 15 ani

100 m liber

Finala (Finala B) Juniori Fete 14 - 15 ani
Tineret Fete 16 - 17 ani

100 m liber

Finala (Finala A) Juniori Fete 14 - 15 ani
Tineret Fete 16 - 17 ani
Seniori Fete 18 - 99 ani

400 m mixt

Serii lente si serie rapida (Seria rapida) Juniori Fete 14 - 15 ani
Tineret Fete 16 - 17 ani
Seniori Fete 18 - 99 ani

4 X 50 m mixt

Serii contracronometru Juniori Fete 14 - 15 ani
Tineret Fete 16 - 17 ani
Seniori Fete 18 - 99 ani

Regulament oficial

 

CAMPIONATUL NAȚIONAL ÎN BAZIN DE 25m.

SENIORI, TINERET ȘI JUNIORI

REGULI SPECIFICE ȘI PROGRAMUL DE CONCURS

PARTCIPANȚI : Sportivi legitimați la secțiile de înot.

Masculin : SENIORI ( 19 ani și mai mari ), TINERET ( 17–18 ani ), JUNIORI ( 15-16 ani)

Feminin : SENIORI ( 18 ani și mai mari ), TINERET ( 16-17 ani ), JUNIORI ( 14-15 ani )

CONDIȚII TEHNICE : concursul se desfășoară după sistemul seriilor eliminatorii și finale. Excepție vor face probele de 400m Mixt, 800 și 1500m Liber precum și ștafetele. La probele unde sunt înscriși minimum 24 de sportivi juniori se vor organiza 3 finale. Finala A este OPEN, finala B este destinată categoriilor TINERET și JUNIORI, finala C fiind destinată exclusiv categoriei JUNIORI. La probele unde sunt înscriși minimum 16 sportivi, se vor organiza 2 finale, și anume : finala A – OPEN, finala B – TINERET și JUNIORI.  Finalele se vor desfășura în ordinea C, B, A. Retragerile din finale sunt acceptate conform regulamentului , în maximum 30 de minute de la terminarea seriilor eliminatorii ale probei respective. Neprezentarea la probă în serii sau în finale va fi penalizată conform regulamentului.

Nu se permit retrageri la ședința tehnică. Eventualele retrageri dorite după finalizarea înscrierilor se vor face online în perioada 02-03.11.2021.

CLASAMENTE: 3 clasamente individuale, masculin/feminin, Open, Tineret + Juniori si Juniori. Clasamentul pentru categoria tineret va fi alcătuit în ordine din finala A, finala B şi restul din serii. Clasamentul pentru categoria juniori va fi alcătuit în ordine din finala A, finala B, finala C şi restul din serii.

PREMII: primii 3 clasaţi în probe vor primi medalii şi diplome, conform clasamentelor de seniori, tineret şi juniori. Primelor trei performanţe individuale la seniori masculin şi feminin, tineret masculin şi feminin şi juniori masculin şi feminin, dupa tabela internaţională de punctaj, li se vor acorda cupe.

PROBELE COMPETIȚIEI :

50m, 100m, 200m, 400m, 800m ( feminin ), 1500m ( masculin ) , 4x50m Liber ;

50m, 100m, 200m Spate ; 50m, 100m, 200m Fluture ; 50m, 100m, 200m Bras ;

100m, 200m, 400m, 4x50m Mixt.

 

PROGRAMUL CONCURSULUI*:

ZIUA I

REUNIUNEA I                                                          REUNIUNEA a II-a

Partea I ,masculin, ora 09.00                               Partea I , masculin, ora 15.30

1.      50m Fluture                                                          Finalele probelor 1 - 4

2.      200m Spate                                                         9. 4x50m Liber

3.      100m Liber

4.      200m Mixt

Partea a II-a ,feminin, ora 11.30                           Partea a II-a , feminin, ora 18.00

5.      50m Bras                                                             Finalele probelor 5 - 8

6.      100m Spate                                                         10. 4x50m Liber

7.      400m Liber

8.      200m Mixt

 

ZIUA a II-a

            REUNIUNEA a III-a                                                 REUNIUNEA a IV-a

            Partea I , masculin, ora 09.00                              Partea I , masculin, ora 15.30

            11. 50m Bras                                                             Finalele probelor 11 - 13

12. 100m Fluture                                                       400m Mixt seria rapidă

            13. 200m Liber

            14. 400m Mixt serii lente

            Partea a II – a, feminin , ora 11.30                       Partea a II-a , feminin, ora 18.00

            15. 50m Fluture                                                         Finalele probelor 15 - 17

            16. 200m Spate                                                        800m Liber seria rapidă

            17. 100m Bras

            18. 800m Liber serii lente

 

 

ZIUA a III-a 

REUNIUNEA a V-a                                           REUNIUNEA a VI-a

 

Partea I, masculin, ora 09.00                         Partea I, masculin, ora 15.30

19. 50m Spate                                                    Finalele probelor 19 - 22

20. 100m Bras                                                    1500m Liber seria rapidă

21. 200m Fluture

22. 100m Mixt

23. 1500m Liber serii lente

 

Partea a II-a , feminin, ora 11.30                    Partea a II-a , feminin, ora 18.00

24. 50m Liber                                                      Finalele probelor 24-28

25. 200m Bras

26. 100m Fluture

27. 200m Liber

28. 100m Mixt

 

ZIUA a IV-a

REUNIUNEA a VII-a                                               REUNIUNEA a VIII-a

Partea I, masculin, ora 09.00                               Partea I, masculin, ora 15.30

29. 50m Liber                                                            Finalele probelor 29 - 32

30. 100m Spate                                                        37. 4x50m Mixt

31. 200m Bras

32. 400m Liber

Partea a II-a , feminin, ora 11.30                          Partea a II-a , feminin, ora 18.00

33. 50m Spate                                                          Finalele probelor 33 - 35

34. 200m Fluture                                                       400m Mixt seria rapidă

35. 100m Liber                                                          38. 4x50m Mixt

36. 400m Mixt serii lente

* Ora de start a reuniunilor poate suferi modificări în funcție de nr. de sportivi înscriși sau alte evenimente neprevăzute.